asd asdsa f
Motoryzacja, Nowości

Auto Polaka – gramy stereotypami

0

Stereotypowy kierowca z Polski jest niekulturalny nie lubi pieszych, ani rowerzystów i na dodatek notorycznie łamie ograniczenia prędkości. Jest w tym nieco prawdy – na szczęście, widać tu pewną poprawę i coraz więcej zmotoryzowanych potrafi pokazać na jezdni klasę. Jakim autem jeździ Polak? Dba o niego? Tankuje? Ozdabia? Oto subiektywny przegląd trendów i…wpadek.

Nie jest tajemnicą ani zaskoczeniem, że na drogach marzenia zbiegają się z rzeczywistością. I tak, większość z nas marzy pewnie o przemierzaniu szerokich, ładnych ulic, nowymi i czyściutkimi samochodami klasy A, w pełni wyposażonymi i zatankowanymi po kokardę. opekDobre sobie. Większość ze zmotoryzowanych musi zadowolić się jazdą po często wysłużonych ulicach, w samochodzie odkupionym od Niemca, czy w lokalnym komisie. Z drugiej strony nie ma też co narzekać – jeszcze dwadzieścia lat temu samo posiadanie, jakiegokolwiek auta, było poza zasięgiem przeciętnego Polaka, dziś auta stały się relatywnie tańsze – a drogi w miastach po prostu zakorkowane.

Ten typ tak ma

Jaki typ samochodów jest najpopularniejszy w kraju nad Wisłą? Według raportu PZPM, w 2013 roku, nowe samochody rejestrowano w 7 segmentach:

  • Auta kompaktowe (29 %)

  • Auta miejskie (21%)

  • SUVy i auta terenowe (20%)

  • Limuzyny i duże kombi (10%)

  • Inne (8%)

  • Rodzinne minivany (7%)

  • Auta małe (5%)

skodaJak widać połowę rynku (50%) stanowią raczej mniejsze auta, miejsko-kompaktowe. Interesującym aspektem zdają się być auta terenowe i SUVy – zintensyfikowane działania marketingowe promujących ten rodzaj aut przyniósł chyba rezultaty – co piąty rejestrowany w 2013 r. samochód był terenówką. Czym samochody te skradły serca nabywców? Moda? Pewnie po części tak – auta te są zazwyczaj bardzo reprezentacyjne, choć w mieście mogą być nieco problematyczne – kiedy kierowcy przyjdzie szukać miejsca parkingowego szybko okaże się, że …trudno znaleźć odpowiednio obszerne miejsce. Coś za coś.

Troska na co dzień i od święta

mazdaJak wypadamy pod względem troski o auto? Też różnie. Na ulicach spotkać można zarówno umyte, błyszczące i woskowane auta, jak i rdzewiejące, zaniedbane samochody z utworzonym na warstwie kurzu napisem „brudas”. Utrzymanie auta w dobrym stanie kosztuje – czas i pieniądze. Auto trzeba tankować i serwisować do tego dochodzą też kwestie mycia, a po jakimś czasie także odświeżenia lakieru. Nie każdego ostać na to aby fundować autu różne zabiegi pielęgnacyjne, jednakże jazda brudasem to też jednak wstyd. Można zatem zaryzykować sparafrazować powiedzenie jaki pan taki kram na jakie auto taki właściciel. Coś w tym jest. Zgadzacie się z tym?

Źródło korkowo.pl

About the author / 

Admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *