asd asdsa f
korzystanie z samochodu służbowego
Motoryzacja

Auto służbowe – potencjalne kłopoty?

0

Auto służbowe, oprócz wielu korzyści jakie daje firmie i pracownikom stwarza też szereg, czasem tylko potencjalnych kłopotów. To nie znaczy, że można je lekceważyć. Wręcz przeciwnie – jeszcze zanim flota zacznie nam sprawiać kłopoty, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów jej funkcjonowania. Porady doświadczonych fleet managerów znajdziesz w tym artykule!

Zgromadzenie, zarządzanie i utrzymanie floty to nie lada wyzwanie. Na szczęście po swojej stronie masz nie tylko monitorowanie gps, ale także całe mnóstwo innych rozwiązań, które wesprą codzienną pracę w firmowym zespole i pomogą zwiększyć efektywność działania pracowników. Nie chodzi o to aby liczyć każdą złotówkę, ale o to aby ogólne funkcjonowanie floty przynosiło więcej korzyści niż strat. Trzeba wiedzieć też, że wdrażanie nowych rozwiązań i przyzwyczajanie do nich pracowników zajmie trochę czasu i będzie nieco kosztować. Jeśli przyjmiemy zintegrowaną strategię to wówczas szybko zobaczymy pozytywne efekty zmian.

Technika na cztery kółka

Skoro zaczęliśmy mówić o czymś takim, jak monitorowanie gps, to należy rozwinąć ten temat. To zresztą bardzo interesująca dziedzina na styku nowych technologii, zarządzania i relacji międzyludzkich. Systemy monitoringu pojazdów zbudowane są właśnie na technologii gps, która pozwala na weryfikację położenia obiektów i sprawdzenie, w którym kierunku się one poruszają. Narzędzia oparte na gps stały się prawą ręką fleet managera – czyli prawą ręką osoby zarządzającej flotą. Dzięki tym systemom możliwa jest bieżąca kontrola zużycia paliwa i pokonywanych przez kierowców tras. Narzędzia z gatunku gps pozwalają również generować raporty, które posłużyć mogą ogólnej ocenie działania floty. Naczelnym celem dla jakiego wdraża się w firmach gps jest obniżenie kosztów generowanych przez flotę przy jednoczesnym zachowaniu efektywności działań.

Zgodnie z zasadami

Inną, istotną kwestią jest samo użytkowanie pojazdów. Szefostwo firmy musi podjąć decyzję, kto ma mieć dostęp do samochodów służbowych i w jakim zakresie. Tutaj szczególnie newralgicznym punktem jest zagadnienie związane z tak zwanym użytkiem prywatnym pojazdu służbowego. To temat rzeka – tajemnicą poliszynela jest, że pracownicy chętnie korzystają z auta służbowego także na potrzeby prywatne. Jeżeli dzieje się to za przyzwoleniem przełożonych to nie ma w tym żadnego problemu, gorzej jeżeli pracownik robi to w ukryciu. Działanie systemy gps może szybko ukrócić takie praktyki, co z pewnością przemawia za jego wdrożeniem. Kolejną ważną sprawą jest regulamin korzystania z floty. Ważne aby treść tego regulaminu była znana pracownikom i aby podpisali oni zobowiązanie do przestrzegania jego zapisów. W regulaminie możemy zaznaczyć, że nie dopuszcza się prywatnego użytku samochodów firmowych a także, że kierowca zobowiązany jest do przepisowej, bezpiecznej jazdy.

About the author / 

Admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *