asd asdsa f
Motoryzacja

Co robić by flota pracowała wydajnie?

0 1

Tytułowe pytanie jest w zasadzie tematem rzeką i punktem obowiązkowym wielu podręczników i branżowej konferencji. W końcu było nie było – flota samochód firmowych służyć ma interesom firmy i podnosić jej efektywność. Dokonanie tego nie jest jednak takie proste, monitorowanie pojazdu wszystkiego za nas nie załatwi.

tir-przy-zaladunkuZarządzanie pojazdami to złożona sprawa. W grę wchodzi bardzo wiele, potencjalnie groźnych czynników – np. generowanie zbytnich kosztów, awarie aut, konflikty między kierowcami, trudność w zarządzaniu zespołem, problem z koordynacją zadań i tras. Im większa flota, tym większe znaczenie ma dobre zorganizowanie jej działania. Choć – właściciele małych flot nie powinni osiadać na laurach – w końcu niewielka flota też może narobić wielu problemów. Do sprawy trzeba podejść metodycznie – monitorowanie pojazdu powinno bowiem być poprzedzone monitoringiem…zagrożeń i flotowym audytem.

Kluczowe pytania

Brzmi poważnie, lecz w praktyce nie jest to takie trudne. Trzeba po prostu nastawić się na systematyczne działanie i być gotowym na wdrażanie zmian. Po pierwsze trzeba sprawdzić i opisać jak flota radzi sobie obecnie. W szczególności sprawdźmy:

  • ile samochodów liczy flota?

  • Jakie to samochody (marka, rodzaj)

  • w jakim stanie są samochody flotowe?

  • ile kosztuje miesięczne i roczne utrzymanie floty?

  • kto zarządza flotą?

  • jak wygląda polityka flotowa przedsiębiorstwa?

  • kto korzysta z aut służbowych i na jakich zasadach?

Odpowiedź na te pytania będzie rodzajem wewnętrznego audytu. Pozwoli on spojrzeć na flotę chłodniejszym okiem, od razu zarysują się nam też zjawiska, które hamują wydajność floty. Może okazać się, że cześć samochodów dosłownie leży odłogiem a niektóre z nich są w takim stanie, że taniej i bezpieczniej będzie po prostu wymienić je na nowe. Częstą flotową bolączką są też problemy z nadmiernym zużyciem paliwa – to często pokłosie niejasne polityki flotowej i braku egzekwowania oczekiwań zarządu.

Wiedza i kurs

flota-samochodow-osobowychCo zatem robić by flota pracowała wydajnie? To dosyć proste! Trzeba wcielić w życie rozwiązania, które sugerują wyniki audytu. Jeżeli nasz przegląd floty wykazał, że cześć aut jest niewykorzystywana to można dokonać zmian reorganizacyjnych. Jeżeli problemem są częste awarie być może konieczne stanie się wymienienie części aut. W przypadku nadmiernego zużycia paliwa warto wykorzystać dobrodziejstwa niesione przez systemu monitoringu. Już samo wdrożenie takiego systemu powstrzymuje pracowników przed nieautoryzowanym wykorzystaniem samochodu. Warto też przeprowadzić wśród pracowników profesjonalne szkolenie: tak z zakresu zasad korzystania z floty (warto aby firma miała swój regulamin w tym zakresie) jak i z bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Taki kurs warto uwieńczyć wręczeniem zaświadczenia – będzie to dla pracowników cenny wpis w CV.

About the author / 

Admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *