asd asdsa f
Motoryzacja

Kierowca zawodowy – opłaca się nim być?

0 1

Kto jako mały chłopiec nie marzył o bucu kierowcą TIR? Kto nie bawił się samochodzikami? Ten etap rozwoju ma za sobą większość chłopców i pewnie niejedna dziewczynka. Dla niektórych marzenia te nie kończą się wraz z 10 urodzinami i trwają dalej. Chętnych do zostania zawodowymi kierowcami nie brakuje. Kto nadaje się do tego zawodu a kto powinien jednak odpuścić?

Kierowca samochodu ciężarowego to w społecznym wyobrażeniu starszy pan z wąsem, trzymający w ręku cb radio i otoczony maskotkami leżącymi w pobliżu deski rozdzielczej. Jak każdy stereotyp, także ten nie ma z rzeczywistością tak wiele wspólnego. W zawodzie kierowcy spotykamy wiele młodych osób, także kobiet. Tylko te cb radia trzymają się mocno. Choć trzeba przyznać – coraz częściej wypierają je równie skuteczne komunikatory takie, jak Yanosik. Jest z czego wybierać a życie na trasie umilają też przerwy na posiłek. Przydrożnych restauracji i barów nie brakuje.

Kierowca, który wiele potrafi

Trzeba podkreślić jedną rzecz: zawód kierowcy zawodowego się profesjonalizuje. Oznacza to, że kierowcom stawiane są coraz większe wymagania. Same pojazdy stają się też coraz bardziej zaawansowane technologicznie i trzeba umieć je należycie obsłużyć. Zawodowy kierowca to nie tylko kierowca TIRA, ale też kierowca autobusu także takiego wycieczkowego. Gdzie zdobywać należyte kompetencje? Jeżeli chodzi o twarde umiejętności i uprawnienia to w szkołach jazdy. Prowadzenie aut transportowych wymaga stosownych uprawnień i pod uwagę trzeba wziąć opłacenie i ukończenie odpowiedniego kursu. Niektórzy pracodawcy mogą być nawet skorzy do dofinansowania takiego kursu jednak nie należy raczej traktować tego jako pewnika. Plus jest taki, że jak zaliczymy kurs podstawowy to jest szansa, że szef wyśle nas na jakieś dodatkowe kursy i jeszcze za nie zapłaci. W ten sposób można zdobyć kompetencje dotyczące bezpiecznej jazdy czy ekologicznego prowadzenia auta.

Plusy i minusy na talerzu

Plusem pracy kierowcy jest możliwość całkiem niezłych zarobków – jeśli jesteśmy gotowi na spełnienie wymagań szefostwa. Jeśli ktoś lubi prowadzić auta to będzie to coś dla niego a do tego może liczyć na oglądanie naprawdę pięknych krajobrazów. Jakie są minusy? Trzeba przygotować się na czasem wielotygodniową rozłąkę z rodziną. Długie siedzenie jest też wyzwaniem dla kręgosłupa. Osoby prowadzące pojazdy przez tak długi czas powinny pamiętać o odpowiedniej gimnastyce i zafundowaniu sobie zdrowego ruchu – spaceru, truchtu, jazdy na rowerze. Trzeba też wyrobić w sobie odporność na sytuacje stresowe – ale to przyda się akurat w każdej pracy. Zawodowi kierowcy muszą być też na bieżąco z nowymi drogowymi przepisami – dzięki temu nie tylko będą ziwęszać swoje i innych bezpieczeństwo, ale zaoszczędzą też na mandatach.

Wymagania stawiane kierowcom zawodowym link.

About the author / 

Admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *