asd asdsa f
Manager floty
Motoryzacja

Manager floty – dobry pomysł na karierę?

0

Kariera jako manager floty? Wiele osób nie słyszało zapewne o takim pomyśle a szkoda, bo zawód ten może wkrótce stać się jeszcze popularniejszy i jeszcze lepiej wynagradzany. Miejsc pracy nie powinno zabraknąć: firmy powiększają swoje floty pojazdów a ktoś musi nimi zarządzać. Możliwe, ze to szansa dla Ciebie! Do dyspozycji będziesz miał nowoczesne technologie, które umożliwią monitorowanie pojazdu a także kontrolę wydatków ponoszonych na flotę.

Rynek pracy nie sprzyja właściwie nikomu, ani młodym po studiach, ani osobom starszym. Nie ma jednak co narzekać i lepiej po prostu zabrać się do pracy. Aby zostać fleet managerem niekoniecznie trzeba kończyć managerskie studia – liczą się głównie nasze umiejętności no i praktyka. Dobry fleet manager powinien posiadać zdolności analityczne oraz interpersonalne. Przydatna jest także znajomość prawa i pewnie podstawowa wiedza z zakresu motoryzacji oraz psychologii. Tak, tak – manager floty zajmuje się w zasadzie nie tyle samochodami co ich użytkownikami. Dlatego też musi zadbać o regularne uzupełnianie wiedzy i lekturę prasy branżowej. Warto dbać też o utrzymywanie kontaktów z innymi fleet managerami – dzięki temu będziemy zawsze „na czasie”.

Wszechstronne kompetencje

Na czym polega praca fleet managera? Na zarządzaniu flotą pojazdów – tak brzmi krótka, lakoniczna odpowiedź. Manager odpowiada za takie zarządzanie flotą aby pracownicy firmy mogli efektywnie realizować swoje obowiązki i żeby firmowe samochody nie pochłaniały zbyt wielu zasobów finansowych. Bywa to bardzo trudne, bo samochody jako takie to dosyć drogie sprzęty. Zapłacić trzeba za kupno bądź leasingowanie pojazdów, ale także za paliwo, mycie i ewentualne naprawy. Z tego względu fleet manager powinien posiadać umiejętności analityczne – trzeba zbierać dane, liczyć, wyciągać wnioski i podejmować decyzje. W dobie XXI wieku nie jest to takie trudne: pomoże Tobie w tym chociażby monitorowanie pojazdu, które oparte jest o technologie gps i pozwala sprawdzać w jakim miejscu znajduje się dane auto. Systemy tego typu potrafią też zgłosić fleet managerowi sytuację w której pojazd wyjeżdża poza wyznaczoną wcześniej strefę. Oprócz tego, monitoring pozwala na kontrolę zużycia paliwa. Już sam fakt funkcjonowania monitoringu zniechęca pracowników do zbytniej eksploatacji auta i wykorzystywaniu go w prywatnych celach.

Rozmowa na wagę złota

Praca fleet managera oznacza też częste kontakty interpersonalne – tak z pracownikami firmy, jak i przedstawicielami firm zewnętrznych. Wiadomo, że takie kompetencje komunikacyjne najlepiej rozwija się w praktyce – można jednak podszkolić się też merytorycznie i np. poczytać książki albo inne publikacje, także naukowe. Nie można bać się rozmów z pracownikami, jednak warto też jasno ustalić zasady jakie obowiązują przy korzystaniu ze służbowych aut. Należy dopilnować aby każdy z pracowników, który uprawniony jest do korzystania z auta podpisał stosowny regulamin w którym zobowiąże się np. do troski o powierzony pojazd. Warto też pomyśleć nad programem motywacyjnym, który będzie nagradzał pracowników za poprawne korzystanie z pojazdu.

About the author / 

Admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *