asd asdsa f
Kupno samochodu
Motoryzacja

Nowe czy używane – dylemat kierowcy

0

Chcesz kupić auto i pierwsza decyzja jaką musisz podjąć dotyczy tego czy będziesz rozglądał się za nowym czy używanym modelem. I co teraz? Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe i oczywiste. Pieniądze odgrywają w tym duża rolę, ale wcale nie decydującą. Jak zatem podjąć decyzję?

Własne auto to dla niejednej osoby marzenie jednak od momentu postanowienia pt: „kupuję auto” do aktu zakupu jest długa droga. Już nawet pierwsza decyzja – nowe czy z drugiej ręki może sprawić nie lada kłopot.

Nówka sztuka

Auto prosto z salonu jest nowe, czyste ładne i sprawne. Z drugiej strony – często taka transakcja wiąże się ze sporymi kosztami, nie każdy ma też możliwość zaciągnięcia kredytu. Atutem auta z salonu są też różne benefity – serwis, fachowa obsługa. Nie bez znaczenia jest też fakt, że samochód tego rodzaju powinien sprawować się bezproblemowo. Wyjazd z salonu nowym autem ma dla niektórych wymiar prestiżowy. Nowy pojazd nie ma przeszłości, unikniemy więc nabycia ładnie odmalowanego „grata”. Z drugiej strony taki zakup jest sporym wysiłkiem finansowym. Nie ukrywajmy – za jakość i nowość trzeba słono płacić. Można ewentualnie polować na promocje w salonie. Niektóre z nich po prostu umożliwiają tańszy zakup, inne polegają na to, że w cenie dostajemy dodatkowo np. klimatyzację czy dodatkowy rok gwarancji. Warto pamiętać też, że – niestety – auto z salonu dość szybko traci na wartości. Eksperci szacują, że w ciągu pierwszych 5 lat spadki są proporcjonalnie największe.

Gdy jednak używany

Większość osób – głównie ze względu na kwestie finansowe decyduje się na zakup używanego samochodu. Jest to znacznie tańsza opcja – choć też trzeba uważać. Na rynku aut używanych można spotkać sporo prawdziwych gratów, które zostały na chybcika podrasowane. Takie auto to chodząca – czy raczej jeżdżąca skarbonka. Wizyty w warsztacie mogą zrujnować niejeden budżet. Może stać się tak, że wiecznie psujące się części i naprawy będą kosztować nas więcej niż sam pojazd. Jak uniknąć takiej wpadki? Najlepiej dobrze zastanowić się przed dokonaniem transakcji i dokładnie przyjrzeć się danemu pojazdowi. Z podażą raczej nie powinno być problemu – pełno ofert czeka w internecie, prężnie działają też komisy. A może ktoś ze znajomych chce sprzedać auto? Warto popytać wśród znajomych czy może nie mają na zbyciu samochodu. Na oględziny auta opłaca się zabrać osobę, która zna się na samochodach i potrafi odróżnić perełkę od bubla. Nie wahajmy się też negocjować ceny pojazdu – można tak zaoszczędzić kilka stówek i przeznaczyć je potem np. na odnowienie lakieru. Zadbajmy też o aspekty prawne i podpisanie odpowiedniej umowy.

About the author / 

Admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *