asd asdsa f
Motoryzacja

Problemy podczas jazdy samochodem

0

Przed podróżą może dopaść nas stres – czy naprawdę zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy aby dobrze przygotować się do drogi? Oto lista rzeczy, które warto sprawdzić aby cieszyć się prowadzeniem auta i bezpiecznie dojechać do celu.

Wyjazd w dłuższą trasę często ma miejsce w okresie wakacyjnym – w końcu latem najchętniej bierzemy urlopy i mamy czas na dalsze eskapady. Z drugiej jednak strony taka większa wyprawa wiąże się też z większą odpowiedzialnością i ryzykiem. Nie każdy kierowca czyje się dobrze na trasie, której pokonanie zajmuje kilka bądź nawet kilkanaście godzin. Można jednak zminimalizować stres poprzez dobre przygotowania. Zaczynamy!

Walizka pełna rzeczy wszelkich

Najpierw – pakowanie. Trzeba zabrać ze sobą pieniądze, karty płatnicze, dokumenty, ubrania. Buty, artykuły higieniczne a także apteczkę, czy lekarstwa. Oprócz tego coś na wolne chwile – np. książkę czy mp3. Jeśli przewidujemy samodzielne wyprawy to przydadzą się mapy. Oczywiście nie zapominany o telefonie czy tablecie. Warto gdzieś na kartce spisać sobie najważniejsze numery alarmowe i te, które połączą nas z bliskimi – nigdy nie wiadomo czy np. telefon nie rozładuje się w najmniej odpowiednim momencie. Do auta ubieramy się na cebulkę – tak aby było wygodnie, przewiewnie a jednak ciepło. Strój na cebulkę pozwala zdjąć poszczególne warstwy ubrania w miarę jak będzie robić się cieplej. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy wyruszyć na drogę rano – wraz z rozwojem dnia w lecie robi się zwykle coraz cieplej. Nie zapomnijmy też o okularach przeciwsłonecznych i stroju kąpielowym – oczywiście jeśli planujemy pluskanie w wodzie.

Jest ryzyko, nie ma zabawy

Chwila uwagi należy się naszemu samochodowi. Nie ma tu większego znaczenia czy posiadamy nowe auto czy wysłużony pojazd – tak czy siak trzeba sprawdzić czy wszystko działa. Hamulce, układ kierowniczy, układ chłodzenia, klimatyzacja, oświetlenie – wszystko musi działać i to sprawnie. W przeciwnym razie narażamy się na poważne, śmiertelne wręcz niebezpieczeństwo, nie mówiąc już o ryzyku awarii. Ci którzy chcą jechać ze spokojną głową mogą wykupić dodatkowo ubezpieczenie assitance aby zyskać pewność, że ktoś w razie czego przyjedzie z pomocą. Przed ruszeniem w trasę warto umyć swój pojazd – będzie ładniej wyglądał a jazda stanie się przyjemniejsza. Czysty, zadbany samochód prezentuje się znacznie lepiej niż nawet najnowszy model auta, który pokryty jest błotem i kurzem. Nie musisz od razu wydawać majątku na samochodową kosmetyką – wystarczy kąpiel i odkurzanie w środku. Twoje wysiłki na pewno docenią pasażerowie. Pamiętaj, że Twój samochód ma też ograniczoną pojemność – wypakowanie go po brzegi walizkami może naruszyć jego stateczność. Nie zapomnij też, że załadowane auto porusza się w nieco inny sposób.

About the author / 

Admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *