asd asdsa f
Bez kategorii

W siną dal czy niedaleko? Z głową!

0

Tytuł mówi sam za siebie: niezależnie od tego czy jedziesz w siną dal na wycieczkę i masz do pokonania 1000 km czy jedziesz za róg ulicy. Zasad bezpieczeństwa trzeba przestrzegać. Żaden, nawet legalny antyradar nie pomoże jeżeli spowodujesz kolizję bądź wypadek. Oto kilka podstawowych zasad o których trzeba pamiętać i się do nich stosować.

 

Z samochodami nie ma żartów. Co roku na polskich ulicach giną setki tysięcy ludzi – w tym pieszych. Sprawcami wypadków są najczęściej kierowcy osobówek. Problem ten może dotyczyć każdego kto wsiada do auta i odpala silnik – niezależnie czy ma do przejechania 10 czy 1000 kilometrów. Uważać trzeba.

Myślenie przed

Dobry kierowca myśli jeszcze zanim wsiądzie za kółko. Po pierwsze dba o swój pojazd i zabiera go na regularne przeglądy. Jazda zepsutym autem to proszenie się o tragedię lub – w najlepszym wypadku – mandat. Niesprawne światła nie są usprawiedliwieniem skoro trzeba je włączać to trzeba. Inaczej kara 100 czy 200 zł gotowa i na nic zdadzą się błagania i lamenty. Za kółko trzeba wsiadać wypoczętym i na pewno nie pod wpływem alkoholu. Jeżeli wybieramy się na zakrapianą imprezę – nie zabierajmy tam samochodu a przynajmniej nim nie wracajmy. Ostrożnie też z lekami – niektóre z nich mogą upośledzać zdolność do prowadzenia pojazdów. Kiedy jesteśmy chorzy i źle się czujemy – tez warto odpuścić i oddać kluczyki komuś kto jest w lepszym stanie zdrowotnym.

Kary, kary

Teraz w trasie: pamiętajmy o przestrzeganiu prędkości. W przeciwnym razie narazimy się na nieprzyjemności – o wypadek bardzo łatwo, o mandat zresztą też. Legalny antyradar to mrzonka. Lepiej wyjdziesz na przestrzeganiu przepisów. Oto jak kształtuje się relacja wysokości przewinienia do wysokości kary. Nadmierna prędkość nie popłaca:

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11 – 20 km/h
  (50 – 100 zł )
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 21 – 30 km/h
  (100 – 200 zł )
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31 – 40 km/h
  (200 – 300 zł)
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 41 – 50 km/h
  (300 – 400 zł)
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 51 km/h
  (400 – 500 zł)

Warto zachować też ostrożne podejście do manewrów jakie wykonujemy na drodze. Szpanowanie prędkością i agresją to po prostu obciach. Wyprzedzanie to manewr dla rozsądnych i dojrzałych kierowców. Nawet omijanie i wymijanie wymaga rozwagi. Za kółkiem nie ma czasu na oglądanie smartofna czy poprawiania makijażu. Trzeba skupić się na drodze, choć można posłuchać sobie muzyczki – będzie się milej jechało.

About the author / 

Admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *