asd asdsa f
Kontrole drogowe
Bezpieczeństwo na drodze, Motoryzacja

Weekendowy wypad -weekendowy mandat?

0 1

Sezon wakacyjny już na nami jednak weekendowe wypady nadal są ciekawą opcją spędzenia wolnego czasu. Widać to na drogach – wielu kierowców jadący na weekend spotyka się wtedy na drogach. Warto dodać, że wielu z nich łapie przy okazji stos mandatów. Czyżby weekend pozbawiał zmotoryzowanych czujności? Lepiej mieć się na baczności i zaoszczędzić trochę grosza.

W trakcie podróży w celach rekreacyjnych zdarza się, że zmotoryzowani zapominają o przepisach i dają się ponieść chwili. Warto jednak na czas prowadzenia auta skupić swą uwagę na drodze. Dzięki temu będzie można szybko i bezpiecznie dojechać na miejsce.

Ostrożnie ze zbyt ochoczym dociskaniem pedału gazu. Za przekraczanie prędkości płaci się słono. Wystarczy spojrzeć na poniższą listę:

przekroczenie dopuszczalnej prędkości o:

  • (do) 10 km/h – kara do 50 zł

  • 11-20 km/h – kara od 50 do 100 zł

  • 21-30 km/h – kara od 100 do 200 zł

  • 31-40 km/h – kara od 200 do 300 zł

  • 41-50 km/h – kara od 300 do 400 zł

  • 51 i więcej km/h – kara od 400 do 500 zł

Jazda z właściwą prędkością to dopiero początek. Pamiętać należy też o zapinaniu pasów i wożeniu maluchów w odpowiednich fotelikach ochronnych. Jazda bez zapiętych pasów to 100 zł mandatu, natomiast niewłaściwe przewożenie maluszka to kolejne 150 zł kary. Pasy i foteliki to kwestia bezpieczeństwa – nie zaniedbujmy naszym obowiązków w tym zakresie – naprawdę nie warto!

Ostrożnie z dźwiękami – za korzystanie z sygnałów dźwiękowych w obszarze zabudowanym grozi kara 100 zł. Pamiętajmy też, że za korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego, bez zestawu głośnomówiącego grozi kolejne 200 zł kary. Ci, którym przyjdzie do głowy zasłaniać światła czy urządzenia sygnalizacyjne należy przypomnieć iż taki wybryk to kolejne 200 zł mandatu.

Niektóre manewry mogą być zgubne zwłaszcza jeżeli będziemy wykonywać je bez należytego skupienia – a o rozkojarzenie w trakcie weekendu jest bardzo łatwo. Wyprzedzanie z niewłaściwej strony oznacza karę 200 zł. Wyprzedzanie na skrzyżowaniach, czy przejazdach kolejowych bądź tramwajowych to nowe mandaty opiewające na sumę 200 zł. Zawracanie w tunelach, na mostach i wiaduktach oraz na drogach oznacza karę 200 zł. Wjeżdżanie na pas między jezdniami to ryzyko złapania mandatu opiewającego na sumę 100 zł.

Zmotoryzowani powinni pamiętać o prawach pieszych. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który już znajduje się na przejściu to proszenie się o wypadek i mandat w wysokości uwaga! 350 zł. Wyprzedzanie na przejściach to kolejne 200 zł. Najgorzej jeśli kierowca omija pojazd, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się aby ustąpić pierwszeństwa pieszym. Kto dopuści się takiego czynu może otrzymać karę 500 zł.

About the author / 

Admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *